péntek, május 19, 2006

Multi-élet idelent...

(Miniatűr Eiffel-torony a művészeti negyedben, ami mindig más színű és
a város egyik jelképe)


Nagyon multinacionális ország Ausztrália. Sok-sok nemzetiség megtalálható és megfigyelhető itt egy napon belül is.
Például Dodi munkahelyén. „Bingo” van minden szerdán. Ingyenes. Lehet különböző pénzösszegeket nyerni, plusz van ingyen kávé-tea, pogácsa krémmel és lekvárral. Egy remek szórakozás olyan embereknek, akik szerda délelőtt ráérnek. Megtelik a klubhelyiség… Többnyire idősebbek járnak, de azért van minden korosztály. Jó a hangulat, főleg mióta
Dodi irányítja. :-) Mikrofonnal a kezében egymásután, gyorsan olvassa be a számokat, melyeket egy gép véletlenszerűen megjelenít. Egy-egy játék között (10 játék van, ami kb. 5 percig tart) bemondja, hogy mi a következő játék nyereménye, lelkesíti az embereket, fokozza a hangulatot a társaságban. Ritkának mondható, de időnként elmegyünk megnézni őt akcióban… Annyira kedvelik őt és nekem is élvezet nézni. Igazi „showman”!
Aztán múltkor a szomszédommal, aki mellett ültem, elég jót beszélgettünk két játék között -amúgy játék alatt síri csend van, mindenki koncentrál-, és a végére kiderült, illetve elmondtam, hogy Dodi (hivatalosan Sandor -angolosan kiejtve) a férjem. Na erre most már elterjedt a hír és állandóan kérdezik a kedves kis páromtól, hogy mikor megyek már újra. Legközelebb már nem lehet csakúgy anonim menni.

Na de ott kezdtük el a mesélést, hogy sok nemzetiség található ebben az érdekes, fura, semmihez nem hasonlítható országban. Ezeken a napokon – a „bingo” napján- a terem tele van javarészt olasszal és göröggel, akik már itt élnek 40-50 éve, vagy ezeknek az embereknek a gyerekeikkel. Persze megtalálható más nemzetiség is (pl. mi magyarok, amikor úgy gondoljuk Édesapámmal, hogy elmegyünk „megnézni a Dodit”). Megfigyelésünk, hogy itt a messze távolban is megőrizte a mediterrán népfaj két alap tulajdonságát: hangosak és beszédesek. Na de minden nemzetiségnek vannak ilyen ismertető jelei és ez így van jól. Éljen a „sokszínűség”! És a másság…

Magyar „találkozások”:

Szokott bejárni a klubba egy magyar idősebb férfi is, aki mindig magyarul köszön Dodinak: „Szevasz Komám!” – de többet nem tud magyarul, olyan régóta van itt.

A postán, ahol mostanában gyakran fordultunk meg, dolgozik egy srác, akit Albertnak hívnak. Először, amikor megismertük, sok csomagot adtunk fel és míg ő intézte a csomagokat, mi szóval tartottuk őt. Kiderült, hogy elég sok mindent tud a magyar gazdaságról, politikáról és hogy az ő nagynénje is magyar származású. De ő is nagyon régen jött ki és már alig beszéli a nyelvet. De Albert olasz a szülei révén.

Kísértük ki a nagymamámat a reptérre áprilisban és sorban álltunk a „check-in”-pulthoz. Beszélgettünk mindenféléről, amikor mellettünk megszólal egy srác, csakúgy magyarul. Meglepődésünk után egy jót beszélgettünk! Kiderült, hogy egy éve utazza a világot, egy „rövid” időt töltött csak itt Ausztráliában (6-7 hét!), és innen sem hazament még, hanem Indonéziába. A beszélgetésből az lett, hogy mire sorra kerültünk, a nagymamámnak felajánlotta, üljenek együtt, hogy segítse őt és beszélgessenek az úton. Szingapúrig utaztak együtt.

Tegnap mesélte Dodi, hogy bejár rendszeresen egy kb. 50 éves hölgy, aki nagyon jófej, kedves valaki. Mindemellett, ki tudja ejteni magyarosan Dodi nevét – Sándor- és betanult tökéletes magyarsággal olyanokat, mint „Gyere ide, adj egy pacsit” (állítólag ezt szokta mondani a kutyájának), „Köszönöm szépen", "Jóéjszakát!", stb. Azt mondja, sok magyar barátnője van, akik megtanították neki.

Tudjuk, hogy laknak magyarok is ezen a földrészen, de akkor is…

Többször előfordult már, hogy Dodit olasznak, vagy spanyolnak nézték… Olyannyira beleélték magukat ebbe a hitbe, hogy simán elkezdtek vele a saját nyelvükön beszélni. És amikor Dodi mondta, hogy sajnos nem érti, le voltak döbbenve! Jópofa jelenetek lehettek. Kár, hogy nem voltam ott…
Talán a nevéből is adódhat a félreértés: Sandor hasonlít a Sandro-ra. Azt hiszik, hogy elírták a nevét, mi? Ugyanis van egy jelvénye, amin rajta van a neve. Mások kanadainak tartják, mivel állítólag az itteni „Commonwealth Games”-es súlyemelő bajnokot is valamilyen Sandornak hívják.
Amúgy, ha megszólal, akkor lőn fény és világosság. :-)
Tipikusan „kaliforniaiul” beszél. Ilyenkor el van oszlatva minden kétely. Azért el szokta mondani, hogy magyar a származása…

Hiába, szeretnek itt szóba elegyedni az emberek…
Ciao, Arrivederci tutti!
Legyetek jók, vigyázzatok magatokra!
J & D

csütörtök, május 18, 2006

26 hét - 6 hónap



Ezer bocsánat nektek, amiért nem jelentkeztünk az elmúlt napokban. A vízumügyintézéssel voltunk elfoglalva. Ismét ugyanúgy be kellett adnunk a papírokat, mint indulásunk előtt és ez komoly munka volt.
A fent látható kép jól illusztrálja, hogy mennyire kidöltünk mi is tegnap délutánra emiatt. De most már megkönnyebbültünk és újra itt vagyunk. :-)

Mivel MÁJUS 13-ÁN VOLT 6 HÓNAPJA hogy érkeztünk Ausztráliába -az új, közös otthonunkba-, kitaláltunk nektek egy listát az eddigi megfigyeléseinkről. 26 érdekesség következik, mert 26 hete vagyunk itt együtt… Egy kis időbe telt, míg összehoztuk nektek ezt a listát, de ezzel szeretnénk most kedveskedni…


26 HÉT ALKALMÁBÓL ÍME A LISTA!

1. A parkokban kutyasétáltatás, vagy sima séta közben általában mindenki köszön egymásnak, akár másodszorra is, ha ismét találkoznak az úton!
2. A rendőrök általában udvariasak és segítőkészek! És ingyen lehet a rendőrségen hitelesíteni, amit szívesen csinálnak!
3. Ausztráliában vannak a legrosszabb taxisofőrök! Sokszor látunk koccanást, karambolt taxival. Általában Indiaiak, vagy Ázsiaiak.
4. A kerületekben az autóbuszok általában üresen közlekednek napközben, amíg a gyerekek iskolában vannak. Max. 1-2 ember szokott ülni hatalmas buszokon!
5. Napközben nagyon sok idős ember „lófrál”/időzik a bevásárlóközpontokban. Pesten inkább fiatalokat látni, itt meg inkább időseket! Olyan hatás picit, mintha gyermekmegőrző helyett idősek megőrzője lenne!
6. A szupermarketekben általában alig vannak a reggeli órákban hétköznaponként. Két kassza szokott működni és ott is sokszor unatkozik az alkalmazott! (Vagy dolgozni mentek, vagy akik nem, később kezdik a napot.)
7. Péntek és szombat éjjel ugyanolyan nagy forgalom van a városban és körülötte az autópályákon és főutakon, mint egy hétköznapi csúcsforgalomban!
8. Az időseknél az a ritka, ha nem vezetnek és általában nem hozzájuk illő kocsit használnak (pl. V8-as sportosított kinézetű erős és gyors kocsikat). A másik, hogy csak simán, orvosi papír és minden egyéb nélkül megadják nekik azonnal a jogsit újabb 10 évre egy fénykép készítése után, akárhány évesek!
9. A kutyasétáltatók becsületesen felszedik műanyag zacskókba a „kutyagumit”.
10. Minden férfineműt általában „mate”-nek szólítanak beszélgetés közben, megszólításként (pl. How are ya, mate?) – és „love”-nak a nőneműeket! Ez egy közvetlen hatást ér el.
11. A másságot lazán, nem ítélkezően fogadják általában (ez vonatkozik az öltözködésre is – mindenkinek amit kedve van felvenni, nem számít)
12. Talán az előbb említett ok miatt is, a nők nem igyekeznek annyira szépen öltözni. Inkább sportosak és egyszerűek. Megszabott körülményekben vesznek fel „lengébb” öltözetet (pl. ha táncolni mennek szórakozóhelyre).
13. Műanyagból van az ausztrál „papírpénz”…
14. A régebb gyártott fém 50 centes sokkal többet ér az ezüsttartalmánál fogva, tehát egyre ritkábban látni forgalomban. Mi egy időben gyűjtöttük őket és most is őrizzük.
15. Nincsenek kávéházak, aminek olyan régies, patinás hangulata lenne. Helyette csak a modernek vannak, mint a Starbuck’s. Ez mondjuk hiányzik.
16. Itt nem ismerik a francia hidegkonyhát (pl. kaszinótojás, franciasaláta).
17. Ingyenes a parkolás minden bevásárlóközpontban!
18. Az általunk használt autópályán (amivel a belvárosba lehet jutni) a vészleálló sávban közlekedhet a busz csúcsidőben.
19. A belső sávot „transit lane”-ként használhatják az emberek a fent említett autópályán, ami azokat a kocsikat jelenti, akik min. 2 fővel utaznak (arra ösztönözve az embereket, hogy menjenek együtt a belvárosba dolgozni és ne legyen annyi autó).
20. A mellékutcákban nincs gyalogos forgalom, kivéve akik tornára használják a gyaloglást. Közeli helyekre is inkább kocsival mennek.
21. Csak adás-vételkor kell műszaki vizsgára vinni a használtautókat és akkor megállapodnak, hogy az eladó, vagy vevő intézi.
22. A használtautók megfigyelésünk szerint sokkal kevesebbe kerülnek és a vételkor sokkal kisebb költséggel jár az átíratás (mi mindennel együtt fizettünk $108-t, ami kb. 17000Ft egy nagynak mondott autóra).
23. A szupermarketek kasszájánál ki lehet plusz készpénzt venni, ha kártyával fizetsz ($400-ig bármennyit és mindig meg is kérdezik, hogy kérünk-e).
24. A reggeli általában mindig gabonapehely tejjel és valamilyen palackos gyümölcslé, vagy pirítós kenyér margarinnal és lekvárral.
25. A gyerekek általában szendvicsek és egyéb hideg ételt kapnak becsomagolva ebédre és ehhez vesznek valami apróságot még a kantinban. Vacsorára esznek komolyabb ételt.
26. A hétköznap esti, vagy hétvégi evést gyakran fish+chips-szel (sülthal és sültkrumpli), pizzával vagy BBQ-vel oldják meg a családok. A BBQ, mint tudjátok, a kinti grillsütés, amit „Barbie”-nak neveznek…Bárányhúst, vékony (nem fokhagymás) kolbászt, steak-et tesznek a platnira és salátakörettel eszik.